Opět nadchází období s chladným počasím, kdy se budeme velmi často potkávat s lidmi, kteří trpí různými příznaky, které jsou spojeny s nachlazením. Ty postihují nejčastěji oblast horních dýchacích cest, jako je nos, oblast krku nebo i vedlejších nosních dutin. K zvládnutí nachlazení lékaři doporučují využívat minerální vodu Vincentku ve formě spreje k uvolnění hlenů z dutin. Doporučují i Vincentku v láhvích k proplachu dutin, kloktání a popíjení. Inhalace této vody jsou vhodné až k doléčení po odeznění akutních příznaků.
Vedoucí lékař Lázní Luhačovice, a. s., primář MUDr. Jiří Hnátek, k tomu uvádí: „Nachlazení jsou nejčastější infekční onemocnění u lidí, neboť dospělý člověk se nakazí dvakrát až třikrát do roka, děti šestkrát až dvanáctkrát. Mezi obvyklé příznaky patří kašel, rýma s pocitem ucpaného nosu a kýcháním, bolest hlavy, nechutenství, únava, bolest svalů, zvýšená teplota především u dětí. Tyto typické projevy dosahují vrcholu druhý až třetí den a zpravidla odezní do sedmi až deseti dnů. Příčinou bývají nejčastěji viry, avšak zánětlivě změněnou sliznici horních dýchacích cest mohou způsobit i bakterie. Onemocnění se nejčastěji přenáší vdechnutím vzduchu, ve kterém jsou infikované kapénky, nebo kontaktem s infikovanými předměty, a to především v místech s vysokou koncentrací lidí, jako jsou školy, veřejné dopravní prostředky, kina, divadla, atd. K onemocnění přispívá i snížená imunita, nedostatek spánku či nevhodná výživa. Léčba se děje především pomocí přípravků, které tlumí symptomatické projevy, jako jsou nosní kapky, léky snižující teplotu či bolest a antialergické léky.“
Dále upozorňuje na to, že nachlazení není vhodné ihned léčit antibiotiky a to do té doby, dokud se neprokáže bakteriální příčina zánětu. Vhodný je dostatek tekutin, med, vitamin C, případně některé další potravinové doplňky.
„Doporučujeme i popíjet minerální vodu Vincentku, případně jí kloktat. Inhalace této vody jsou vhodné až k doléčení po odeznění akutních příznaků. Tato voda působí díky svému složení jako čisté expektorans, léčivo zřeďující hlen, který produkují dýchací cesty, a usnadňuje tak jeho vykašlávání. Při inhalaci působí příznivě na zánětlivě změněnou sliznici dýchacích cest a tlumí projevy zánětu. Velmi důležitá je prevence zabránění šíření nákazy hlavně častějším mytím rukou nebo nošením obličejových roušek. Nejvhodnější je izolace nemocných osob tak, aby nechodily do kolektivů, což však v mnohých případech není možné. Opakované záněty dýchacích cest negativně působí především na dětský organizmus, osoby s oslabenou imunitou a lidi vyššího věku. Výsledkem může být až chronické onemocnění dýchacích cest, jako je např. bronchiální astma. U těchto nemocných jsou pak vhodné další způsoby prevence v klidovém období tak, aby se zabránilo četnosti, tzv. exacerbaci. Mezi tato opatření patří otužování, dostatek spánku, správné výživové návyky, ale i lázeňská léčba,“ uzavírá J. Hnátek.
Vincentka je přírodní léčivá minerální voda vyvěrající v Lázních Luhačovice a je známa i jako léty osvědčený „lék našich babiček“. Veřejnosti je dostupná i v láhvích, do kterých ji plní společnost Vincentka, a. s. Je to vlastně zbytková mořská voda z pravěkého třetihorního moře, která zůstala uvězněná mezi vrstvami hornin pod Luhačovicemi a je silně mineralizovaná, s vysokým obsahem fluoridů a kyseliny borité. Ze zemských hlubin ji obohacuje oxid uhličitý a ředí se obyčejnou podzemní vodou. Při své cestě na povrch prochází různými vrstvami hornin a rozpouští stopové prvky, takže nakonec obsahuje takovou širokou škálu prvků jako málokteré jiné minerální vody. Velmi důležité je, že osmotickým tlakem 634,7 kPa se blíží osmolaritě lidské krve a nitrobuněčných tekutin. I proto je tak účinná, že je pro tělo v té nejpřijatelnější formě.
K prevenci před onemocněním stačí alespoň dvakrát denně preventivně propláchnout nosní dutiny a vykloktat si hrdlo. Nejlépe večer po umytí zubů před spaním a ráno po probuzení při čištění úst, nebo i před odchodem z domu. Ne každý si umí dutiny správně propláchnout a problémem jsou také děti. Alternativou jsou nosní spreje s Vincentkou, které mají aplikátor rozprašující Vincentku a navíc jsou opakovaně naplnitelné. Pro děti od 0 let je k dispozici nosní sprej s nižším tlakem a menší koncovkou. Proplachovat dutiny vícekrát denně nebo si je vystříkat aplikátorem je třeba při jejich ucpání a to dokud se neuvolní a nevyčistí. Nakonec je třeba si vstříknout trochu Vincentky i do vyčištěných dírek, aby se vytvořil ochranný povlak. Viru trvá určitou dobu, než se začne rozmnožovat. Prevence může zamezit šíření nemocí a také při jejich vypuknutí přináší aplikování Vincentky úlevu z uvolnění dýchání. Takové ranní a večerní čistící rituály znají dobře i alergici. I jim Vincentka přináší úlevu a možnost volně dýchat. Vincentku lze používat spolu s lékařem předepsanými nosními spreji.
tz.