V pondělí 17. července 2017 v 16.30 hodin u busty Leoše Janáčka bude zahájen již 26. ročník Festivalu Janáček a Luhačovice. Hudební festival, patřící v současné době k prestižním akcím České republiky, bude uspořádán pod záštitou Jiřího Čunka, hejtmana Zlínského kraje a Prof. Evy Blahové. Jeho pořadatelem je Lázeňská kolonáda Luhačovice, o. p. s., a generálním sponzorem jsou Lázně Luhačovice, a. s. Festival Janáček a Luhačovice je spolufinancován Zlínským krajem. V řadě pěti koncertů od 17. do 21. 7. 2017 představí špičkové umělce a orchestry, jejichž samotná jména společně s vybraným koncertním programem jsou zárukou hlubokých uměleckých zážitků. Informovala o tom Milena Hrbáčová kulturní manažerka Lázní Luhačovice, a. s.
Dodala, že při zahajovacím koncertu festivalu (17. 7.) zazní v podání české houslové legendy Ivana Ženatého a Filharmonie Bohuslava Martinů Bruchova Skotská fantazie. Dále se mohou hosté těšit na Dvořákův Zlatý kolovrat a Janáčkovy Lašské tance.
Úterní večer (18. 7.) bude patřit scénickému provedení Janáčkova mimořádného díla Zápisníku zmizelého, který inspiroval operního režiséra Rocca k propojení s písňovým cyklem Edvarda Griega Děvče z hor (Haugutssa), v němž se proplétají první milostné okamžiky prosté pastýřky s mysticismem a symbolikou jarní krajiny. V hlavních rolích obou písňových cyklů se představí významná mezzosopranistka arménského původu Juliette Galstian a světový tenorista Aleš Briscen.
„Uvedením Zápisníku zmizelého si připomeneme Janáčkův pobyt v Luhačovicích v roce 1917, kdy si Mistr s sebou přivezl i drobné básně ve valašském nářečí, které vycházely na pokračování o rok dříve v brněnských Lidových novinách pod názvem Z péra samoukova. V daném roce 1917 se Janáček v lázních seznámil s Kamilou Stösslovou. Citové souznění s poetickými verši umocněné jeho vzplanutím k půvabné Kamile jej inspirovalo právě ke komponování Zápisníku zmizelého, který vypráví o lásce vesnického chlapce k mladé cikánce. Skutečnost, že námět plně souzněl s tehdejším skladatelovým milostným vztahem, dosvědčuje mimo jiné také citace z Janáčkova dopisu Kamile Stösslové „Tys tou cigánkou s tím dítětem v Zápisníku zmizelého…“
Není bez zajímavosti, že autor drobných básní „Z péra samoukova.“ zůstal více než osm desítek let v anonymitě. Až v roce 1998 jej odtajnila kniha Jana Mikesky „Tajemství P. S.“. Byl jím Josef (Ozef) Kalda, jenž část svého dětství prožil v Zádveřicích na Zlínsku,“ uvedla M. Hrbáčová.
Středeční (19. 7.) koncert předního Slovenského komorního orchestru Bohdana Warchala s houslistou a uměleckým vedoucím orchestru Ewaldem Danelem slibuje skladby B. Brittena, P. I. Čajkovského, B. Bartóka nebo Á. Piazzolly.
„Leoši Janáčkovi bude věnovaný ještě čtvrteční festivalový večer (20. 7.), kdy při koncertu Písňové studánky Leoše Janáčka přivítáme světoznámou sopranistku Martinu
Jankovou, vynikajícího klavíristu Ivo Kahánka a soubor Ensemble Flair s jeho uměleckým vedoucím Janem Rokytou. Je to právě lidová píseň, která pulzuje v samém srdci Janáčkovy hudby a zásadně utváří jeho osobitou řeč. Bez tohoto pramene inspirace si nelze Janáčka vůbec představit. Díky jeho sběratelské vášni se nám dochovalo bohatství nádherných písní. Do Moravské a Ukvalské lidové poezie vybral nejkrásnější z nich. Nechává je zaznít v čistém tvaru, který jim dala krajina a lidé v ní. Právě tato čistota lidové písně je také hlavním východiskem interpretů koncertu. Oba umělci světového renomé jsou svým původem pevně spojeni s půvabně zvlněnou krajinou Janáčkova rodného Lašska,“ konstatovala M. Hrbáčová.
Na závěr festivalu v pátek (21. 7.) se představí v kostele svaté Rodiny společně s komorním orchestrem Filharmonie Bohuslava Martinů proslulá cembalistka a varhanice Katta (Kateřina Chroboková) nejen jako autorka a interpretka vlastních skladeb Veni sancte Spiritus a Slavkof, ale také J. S. Bacha. V podání komorního orchestru zazní Dvořákova Serenáda E dur a Vivaldiho Koncert g moll.
Doprovodný program festivalu nabízí koncert Pěveckého sdružení moravských učitelů, oblíbenou a žádanou komentovanou vycházku po Luhačovicích seznamující hosty s historií pobytů Mistra Janáčka a v neposlední řadě besedu s PhDr. Jarmilou Procházkovou, autorkou knihy „Janáčkovy Luhačovice, genius loci et genius musicae“. Bližší informace k programu festivalu jsou k dispozici na webových stránkách www.JanacekLuhacovice.cz
tz.
Foto: Lázně Luhačovice